APIE FESTIVALĮ

Bobų vasara

Paskutinės metų dienos, per kurias senos moterys gali pasišildyti saulėkaitoje, vadinamas bobų vasara. Tautosakininkai ir filologai aiškina, kad bobų vasara susijusi ne su bobomis, o su bobais, liaudies vadinamais didokais vorais kryžiuočiais, rudenėjančiose pievose mezgančiais besiplaikstančius voratinklius. Tą laikotarpį bobų vasara vadina rytų slavai, lietuviai, vokiečiai (Altweibersommer). Šiaurės Amerikoje jis paprastai vadinamas indėnų vasara (Indian summer). Pirėnuose, Italijoje ir Prancūzijoje, Bulgarijoje ir Serbijoje – čigonų vasara, Čekijoje – voratinklių vasara. Latviai išsaugojo seną gražų žodį „atvasara“ – sugrįžusi vasara.

Nuo 1989 metų į sceną lipo – Arfredas ir Rita Kukaičiai, Rolandas Paulauskas, Romo Gižio ansamblis, Virgis Stakėnas, „Odis“, „Linga“, „ Sezon Doždeij“, „ Brilianti ot Nekermana“, „3-7- Tuz“, „Dykuma“ , „PR“, „Plentas“, „Laiptai“, „Smegduobė“, „ Hidromasažas“.

1990m. Paulius Arlauskas ir Saulė Laurinaitytė, Petras Vyšniauskas ir Arkadijus Gotesmanas, Aleksandras Liubčenko, „NNB“ , „X ženklo grupė“, „Generalis Burts“, „K.Remonts“, „Zig zag“, „Dva Samoliota“, „Ir Visa Tai, Kas Yra Gražu, Yra Gražu“.

1991m„Daivis“, „ Diskomfot“, „Tamburin“, „Nikolaij Kopernik“, „SBS“, „Tigro šypsena“, „Bovi (Marijonas Mikutavičius)“, „Senas Kuinas“, „Šiaurės Kryptis“.

1992m. „En-Den-Du“, Ilona Papečkytė, „Nojus“ „Žuvys“, „Trilistnik“ , „D.B.S“, „Kopeja Izteiksme“, „Nejauta“, „Katedra“, „Cross Roads“, „The AMP“, „Terminaator“.

1993m. „Bix“ , Arina ir „Veto Bank“, Vytautas Kernagis, „Kvadratas“ , „ Airija“, paskutinis festivalis.

2015 m. Pasvalio miesto meras Gintautas Gegužinskas, sutikęs tiek Pasvalyje, tiek Panevėžyje, o ir visoje Lietuvoje gerai žinomą veikėją, roko grupės „Laiptai“ lyderį Henriką Balčiūną užklausė: ar šis nepasiilgęs „Bobų Vasaros“ festivalio, o gal imtųsi jį atgaivinti. Pasikalbėjęs su senuoju, vienu iš aršiausių, festivalio organizatorių Egidijum Valiūnų (Kileriu), nusprendė, kaip ir laikas, kol visai nepasimiršo, kad toks buvo. Trečias asmuo prisijungęs prie festivalio organizavimo – Vytautas Stauga. Kažkada vadovavęs koncertinei firmai „Alternatyva“. O dar anksčiau organizavęs ekologinį roko žygį per Lietuvą (13 miestų ir miestelių), 1991 dirbęs su grupe „Nazareth“(Pop centro sudėtyje). 8 koncertai Kauno sporto halėje anšlaginiai, į kuriuos bilietai buvo parduoti maždaug per savaitę. Vėliau 1992m. „Visagino cuontry“ – pirmasis festivalis ir skandalingiausias renginys Baltijos šalių istorijoje (tuometinėje). „Eros Tea“, tarptautinis erotinių programų festivalis Kauno sporto halėje, dėl kurio diskutavo net tuometinė Lietuvos valdžia – Aukščiausioji Taryba. Bilietai po tokios reklamos (diskusijas transliavo Lietuvos radijas) parduoti per 4 valandas. Vėliau jau 1994m. „Bad Boys Blu“ – Kauno halės stadione. Iki šiol jaučia gėdą, kad teko prisidėti prie tokio muzikos stiliaus propagandos. Dar vėliau pabučiavo gitarą scenoje ir paliko savo grupę „Kvadratas“, pasakęs: „tegul muziką daro ir organizuoja jaunesni gudresni...“

Tačiau likimas pakreipė savaip. Sulaukęs 55-rių, buvo pakviestas į festivalio „Bobų vasara“ organizavimo trejetą, tad – vienas iš trijų (kažkur labai girdėta).

Ambicijos didelės, patirtis, kaip sako patarlė, dar vis ne spaudžia smegenų, bet sunkumų daug. Pasaulinio ryškumo žvaigždės sako: „netikim, kad viskas bus „OK“ ir neskuba sutikti, o rėmėjai irgi kalba panašiai: „negi prisikviesit“, – ir neskuba atverti piniginių.

Laiko dar turim, tikimės, kad pavyks tiek vienus, tiek kitus priversti pripažinti festivalio moto – ”kas nebos par „Bobų Vasaro“, tas galės nubraukt sau ašaro. I vysks“.

Copyright © Bobų vasara 2017

[sc_embed_player loops="no" autoplay="false" fileurl="https://bobuvasarafestivalis.lt/wp-content/uploads/2017/06/saukinys.mp3"]